Иван Калита

33Следующий по старшинству список Больш., № 430 существенно отредактирован с целью возвеличивания Ивана Калиты, а в списке Больш., № 420 сохранился только первый лист. Поэтому приходится принять за основной список ЯМЗ, № 15326 конца 20-х — начала 30-х годов XVI в. Текст издается с учетом особенностей оригинала, вышедшие из употребления буквы древнерусского алфавита заменяются современными (но «Б» сохраняется), титла раскрываются, надстрочные знаки вносятся в строку. Исправления производятся на основании списков Больш., № 420 и Больш., № 430 (что оговаривается в примечаниях).

Сеи святыи ПБтръ митрополитъ родися от родителю християну, [отца именем]16 Феодора, матери же благоверны суще. Да егда ношаше и мати его во утробБ младБнцем, и виде сонъ таковыи: агнець доб-розрачен на руку своею17, [имущи на рогу своею]18 дрБво, различныя цвББты имуща, и свББща пресвББтлыи [свББтящася]19. И не домышляшеся о семь, что се будеть.

Родижеся отроча и бысть седми лБт, и нача учити20 граматикию, и воскорБ навыче всеи премудрости. Бывшу же ему 12 лБт, иде в монастырь и бысть мнихъ, служа в монастыри и в поварни21, воду нося на всю братью и дрова на свою раму нося. И пребысть в тои службе неко-лико лБт. И посемь вжелавъ, да навыкнеть иконному писмени. И бысть иконникъ чюден, и прообрази по сану образ Господа нашего Исус Христа и Святыя Богородица, и пророкъ, и апостолъ, и муче-никъ, и святых отець и иных, когождо по сличию22 образа их и по сану написуя23. А посту и молитвБ вБльми прилежа, яко же никто же инъ в нынешнее время, и ко всему милостыню творя, яже притяжа24 от праведных своих трудБх. И посем постави церковъ Святаго Спаса на рецБ л. 454 об. Рати и со||твори монастырь, и собра братию, и прилежаше и со уветом, учя о спасении душь их.

Не утаи бо Богъ таковаго свБтилника, яко же бо еуангелистъ Лука глаголеть: «Не можеть град укрытися верху горы стоя, ни свБтилника вжегъ покрыти его сосудом». Тако и сего Богъ просвяти. Написавъ икону Святую Богородицю, и вда ю Максиму митрополиту. Святителю же видевшу, яко санъ бысть Святыя Богородица [истинныи]25, и украсивъ ю златом и драгим камением, и моляшеся еи, прося милости миру.

И преставльшуся Максиму митрополиту, и дръзну Геронтеи игу-менъ прияти санъ святительскыи.

Tags: , ,

Comments are closed.